V této sekci najdete nejčastější dotazy ohledně portálu Obchodní zastoupení.cz Dozvíte se tak důležité informace jak s portálem pracovat popř. jak jej co nejlépe využít pro svou potřebu.

Otázky a odpovědi

Pro koho je určen server www.obchodnizastoupeni.cz?

Web je určen firmám, které hledají obchodní zástupce zejména na externí spolupráci, tzn. s vlastním živnostenským listem nebo na dohodu o provedení práce. Dále složí obchodním zástupcům, kteří hledají práci či další spolupráci ke stávající činnosti.

Jak se mohou obchodní zástupci na webu prezentovat?

Obchodní zástupce si může vytvořit osobní profil, kde popíše veškeré podstatné informace, týkající se obchodních dovedností a zkušeností. Firmy tak získají přesný obrázek o tom, jakému oboru rozumí, kde působí a jaký typ spolupráce preferuje.

Je na serveru místo ke zveřejnění inzerátu firmou?

Ano, zaměstnavatelé mohou na webu zveřejnit inzerát, kde napíšou podrobnosti o vlastních produktech, specifikují podmínky spolupráce a samozřejmě uvedou kontakt na odpovědnou osobu.

Kolik stojí jednotlivé služby na webu?

Protože chceme přinášet opravdu přidanou hodnotu, budou služby, zpoplatněny až nasbíráme potřebné zkušenosti a budeme moci poskytnout komplexní servis. Naši činnost provozujeme od roku 2009, stránky byly spuštěny v roce 2011.

Jak funguje nezávislý obchodní zástupce?

Obchodní zástupce nepracuje u firmy na hlavní pracovní poměr, ale obchoduje na vlastní jméno, především na základě vlastního živnostenského oprávnění. Využívá své kontakty a stávající odběratele, kterým dle vlastního uvážení nabízí nové výrobky či služby.

Jaké je odměňování nezávislého obchodního zástupce.

Nezávislý, někdy nazývaný také externí zástupce, je hodnocen zejména na základě dokončených obchodů formou provizí. Ta je obvykle vyšší, než mají klasičtí obchodníci zaměstnaní na hlavní pracovní poměr. Nezávislý obchodní zástupce ale většinou nemá slíbenu žádnou fixní odměnu a nemá k dispozici ani služební automobil či telefon nebo notebook.

Je těžké se jako nezávislý obchodní zástupce uživit?

ato činnost lze skloubit i s jiným zaměstnáním, pokud to nikomu nevadí a často to opravdu nikomu nevadí. Ze začátku tuto činnost může obchodní zástupce považovat za „přivýdělek“ a časem uvidí, zda se mu nevyplatí oslovit firem víc a živit se takto zcela výhradně. Důležité jsou vlastní kontakty a zákazníci, se kterými se zná a které může oslovit, pokud se mu produkty některé firmy budou líbit a uzná, že by je byl schopen prodat.

Kolik je v České republice nezávislých obchodních zástupců?

Budou to spíše stovky, možná tisíce. Jelikož ale vidíme trend omezování personálních nákladů a navíc u nás chybí flexibilnější možnosti zaměstnávání pracovníků, je tato obchodní forma prodeje lehkou variantou, jak zkusit rozšířit portfolio zákazníků. V zahraničí tento model funguje běžně.